WIAL Poland Talk

Jako coach Action Learning, jak postąpiłbyś w następującej sytuacji?

Zespół, który prowadzisz jako coach pracuje nad ważnym problemem organizacyjnym w trakcie programu rozwoju liderów. Program oraz rozwiązanie problemu ma trwać ok. 6 miesięcy. Dwoje z ośmiu uczestników programu notorycznie nie pojawia się na sesjach.

7 replies
 1. Agata Dragan
  Agata Dragan says:

  Przeprowadziłabym interwencję’
  1. Zauważyłam, że dwoje uczestników nie pojawia się na sesjach?
  2. Dlaczego to jest ważne, aby wszyscy uczestnicy brali udział w sesjach?/ Jaki to ma wpływy na pracę nad problemem?
  3. Jak zadbamy o to, aby wszyscy brali udział w sesjach?/ Co chcemy zrobić z nieobecnością wszystkich uczestników w sesjach?
  4. Czy potrzebujemy normy dotyczącej uczestnictwa w sesjach.

  Dalej w zależności od odpowiedzi grupy.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 2. Andrzej
  Andrzej says:

  Nie wiem co zrobił bym jako coach AL. Ale ja bym wrzucil temat grupie aby przegadali: co im to robi, kuerujac rozmowe wcstrobe : jak wplywa to na prace zespołu, jakie moze miec konsekwencje i co zamierzaja z tym zrobić.

  Odpowiedz
 3. Andrzej
  Andrzej says:

  po takiej interwencji : omówilbym to dlaczego to ja musiałem robic interwencję w tej sprawie, jakie same do tej pory podjeli dzialania w tej sprawie i dlaczego takie a nie inne. Oraz jakie z tego plyna wnioski dla nich ich dzialania i.pracy grupy 🙂

  Odpowiedz
 4. Anetta Dabrowska
  Anetta Dabrowska says:

  po zauważeniu, że brakuje uczestników zrobiłabym interwencję:
  -Zauważyłam, że na sesji brakuje xx osób
  -Dlaczego to jest ważne by wszyscy uczestniczyli i pracowali nad rozwiązaniem problemu, Co chcemy z tym zrobić?
  -Jakie reguły potrzebujemy ustalić?

  Odpowiedz
 5. Kleofas
  Kleofas says:

  Zgodnie z zasadami A.L. rolą coacha jest jedynie pokazywanie obszarów do rozwoju i dbanie o efektywność pracy grupy – w tym przypadku pyta o to, jak wpływa nieobecność dwojga uczestników na rozwiązywanie problemu, dlaczego to jest dla nas, jako grupy ważne (o ile jest to istotnie ważne), co w związku z tym chcemy zrobić jako grupa. Czy mamy potrzebę ustalenia jakiejś zasady/normy, a jest tak, to jaką.
  Może też się zdarzyć, że grupie to nie przeszkadza, bo np. nieobecność tych osób jest nieistotna na tym na tym etapie programu.

  Odpowiedz
 6. Gosia
  Gosia says:

  Witam,

  w tej sytuacji stwierdziłabym fakt, że nie każdy członek grupy jest obecny na sesji. Zapytałabym na ile to ważne aby byli wszyscy i w zależności od odpowiedzi pytałabym o normy i zasady jakie chcemy przyjąć w zakresie pracy i kolejnych spotkań.
  U mnie w podobnym przypadku grupa zdecydowała, że robimy spotkanie i chętni zobowiązali się powiadomić nieobecnych o postępach prac.

  Odpowiedz
 7. Ewa Obałka
  Ewa Obałka says:

  Zainterweniowałabym pytaniem: „zauważyłam, że nie wszyscy uczestnicy regularnie biorą udział w sesji, czy ktoś jeszcze to zauważył? Jaki to ma wpływ na pracę w grupie? Dlaczego to ważne, żeby wszyscy angażowali się w prace grupy? Co chcemy z tym zrobić jako grupa? A następnie pozwoliłabym grupie ustalić obowiązujące zasady.

  Odpowiedz

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.