WIAL Poland Talk

Jako coach Action Learning, jak postąpiłbyś w następującej sytuacji?

Grupa pracuje wyjątkowo sprawnie, ale od ostatniej interwencji minęło ponad 30 minut.

6 replies
 1. Kleofas
  Kleofas says:

  Nadal bym nie interweniowała poza sytuacjami:
  1. gdy zbliża się koniec sesji: przypomniałabym, że za „m” minut zapytam „ZZZ” jakie działania podejmie w wyniku tej sesji. Dodatkowo (ale opcjonalnie) zapytałabym „ZZZ” jakie chciałby zadać pytanie zespołowi, aby pomógł mu w określeniu działań prowadzących do rozwiązania problemu”
  2. gdy warto wesprzeć zespół w ich uczeniu się: „Jak nam idzie budowanie na swoich wzajemnych pytaniach? Dlaczego to ważne, aby poszukując rozwiązania opierać się na odpowiedziach na wcześniej zadane pytania? Jak chcemy wykorzystać efektywne zadawanie pytań w znalezieniu przez „ZZZ” przełomowego rozwiązania problemu?”.

  Odpowiedz
 2. Anetta Dabrowska
  Anetta Dabrowska says:

  Jeśli grupa pracuje sprawnie to po co im przerywać. Przypomniałabym tylko ile nam zostało czasu do końca sesji, żeby jeszcze bardziej zmotywować ich do pracy 🙂

  Odpowiedz
 3. Magdalena Nowosadko
  Magdalena Nowosadko says:

  Też bym nie interweniowała, chyba, że celem podkreślenia tego, co grupa się nauczyła podczas sesji. Poszukałabym dobrego momentu by zrobić interwencję: „Jak nam idzie jako grupie w skali 1-10? Jaki to ma wpływ na efekty naszej pracy? Co nam szczególnie sprzyja? Czego nauczyliśmy się jako zespół przez ostatnie 30 minut?” – poza pierwszym, nie wszystkie naraz – wybrane, w zależności od kontekstu.

  Odpowiedz
 4. Gosia
  Gosia says:

  Witajcie,

  Jeśli grupa pracuje efektywnie, przyglądałabym się i szukała interwencji z obszaru „Cechy wysoko skutecznych zespołów”. w Rozumieniu słowa „szukałabym” mam na myśli, że rozpoczęłabym interwencję tylko wtedy gdy zauważyłabym tam jakiś moment do uczenia się z tych obszarów.
  Nie interweniowałabym gdyby wszystko szło gładko i płynnie, poza subtelnym przypomnieniem o upływającym czasie.

  Odpowiedz
 5. Tumi
  Tumi says:

  Bardzo sprawna praca zespołu to także świetna okazja do nauki. W tak długim czasie pracy grupy zdarzają się momenty wyjątkowo intensywnej pracy i momenty obniżenia energii. To doskonały moment do interwencji „jak nam idzie praca jako grupie? Co robimy dobrze? Jak możemy zadbać o utrzymanie takiej efektywności pracy?” Chodzi o pobudzenie refleksji na temat efektywnej, dobrej praktyki w pracy zespołu. Nauka na dobrych praktykach jest nie mniej efektywna od nauki na błędach.

  Odpowiedz
 6. Małgorzata Cyganek
  Małgorzata Cyganek says:

  W opisanej sytuacji kiedy grupa pracuje sprawnie nie interweniowałabym, pod warunkiem, że będę dostrzegała zachowania uczestników, kiedy ćwiczą wybrane kompetencje. Jeśli nie – interwencja: „Jak w skali 1-10 idzie nam jako grupie? Co robimy dobrze? Co możemy robić lepiej? Jak nam idzie ćwiczenie na sesji wybranych kompetencji liderskich?”

  Odpowiedz

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.