WIAL Poland Talk

Jako coach Action Learning, jak postąpiłbyś w następującej sytuacji?

Prezenter problemu patrzy tylko na ciebie opowiadając o swojej sytuacji.

5 replies
 1. Agnieszka Romańska
  Agnieszka Romańska says:

  W tej sytuacji starałabym się najpierw delikatnie wpłynąć na prezentera poprzez swoją mowę ciała: odwrócenie wzroku i unikanie kontaktu wzrokowego z prezenterem przez chwilę, patrzenie na wszystkich członków w grupie, wycofanie się z krzesłem trochę w tył. Jeśli to nie przyniosłoby oczekiwanego rezultatu wówczas zainterweniowałabym zadając pytanie prezenterowi: prezentując problem patrzysz na mnie – odnoszę wrażenie, że oczekujesz, abym to ja zaangażował się w rozwiązanie Twojego problemu? W zależności od odpowiedzi: jeśli brzmi „tak” lub „też” powołałabym się na zasadę drugą: zapytałabym grupę jak brzmi i przypomniała zwłaszcza tę część o niezaangażowaniu coacha bezpośrednio w rozwiązywanie problemu. Jeśli odpowiedź brzmiałaby „nie” – zapytałabym uczestników, czy taka forma prezentacji jest komfortowa dla grupy? Jaka forma prezentacji problemu byłaby komfortowa dla grupy? Co w tej sytuacji może zrobić prezenter? Czy prezenter zgadza się z sugestią grupy?

  Odpowiedz
 2. Marzena Zielińska
  Marzena Zielińska says:

  Prezenter już mówi zatem patrząc na niego mową ciała odsunełabym się i ruchem rąk zrobiłbym/pokazała mu okrąg wskazując na obecność innych uczestników.Jeśli to nie pomoże to słowa:Jak nam idzie z prezentacją problemu kierując go do wszystkich uczestników?Dlaczego to ważne aby zawsze opowiadając o problemie kierować go do wszystkich uczestników?

  Odpowiedz
 3. Małgorzata Lis
  Małgorzata Lis says:

  Pozwoliłabym na kontakt wzrokowy przez taki czas, jaki powinien być przeznaczony każdemu innemu uczestnikowi spotkania. Po tym czasie delikatnie przerwałabym kontakt wzrokowy, przenosząc uwagę na innych uczestników. Odchyliłabym się do tyłu, ewentualnie odsunęłabym krzesło podkreślając moją odmienną rolę na tym spotkaniu. Jeśli do końca wypowiedzi prezenter skupiałby wzrok tylko na jednym z uczestników, podczas interwencji zapytałabym: jaka forma prezentacji jest najbardziej efektywna przy komunikowaniu problemu? Co pomagało uczestnikom we właściwym zrozumieniu problemu? Co można było jeszcze zrobić, aby prezentacja dobrze służyła celowi spotkania?

  Odpowiedz
 4. jolanta wołczaska
  jolanta wołczaska says:

  Na ile ważne jest utrzymywanie kontaktu wzrokowego ze wszystkimi uczestnikami dzisiejszej sesji?
  Do czego może doprowadzić brak kontaktu wzrokowego z rozmówcą/ słuchaczem?
  Przypomniałabym jednocześnie, jak jest rola coacha w sesji.

  Odpowiedz
 5. Michał Szado
  Michał Szado says:

  Zgadzam się z wcześniejszymi opiniami, że szczególnie zwróciłbym uwagę na swoją mowę ciała – być może usiadłem za blisko (trochę wycofałbym się ), wzrok kierował na innych. Interwencję można też zacząć od pytania: jak oceniamy poziom komunikacji przy prezentowaniu problemu. Co robimy dobrze?, Co możemy robić lepiej?, Wydaje mi się, że w większości przypadków te pytania pozwoliłoby to na otrzymanie feedbacku dla prezentera lub na autorefleksję PP

  Odpowiedz

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.