WIAL Poland Talk

Jako coach Action Learning, jak postąpiłbyś w następującej sytuacji?

Na końcu sesji pytasz członka zespołu jak mu poszło ćwiczenie umiejętności przywódczej. Inny członek zespołu odzywa się: Mogę podsunąć ci narzędzie, które rozwinie tę umiejętność. Musisz tylko…

3 replies
 1. Kleofas
  Kleofas says:

  Mam dwie propozycje, mimo że omawianie jest na końcu sesji, to odwołałabym się do zasad obowiązujących w trakcie sesji. I tak:
  1. zapytałabym na jakie pytanie odpowiada „Inny członek zespołu” i wróciłabym do „członka zespołu ćwiczącego umiejętności przywódcze” z pytaniem „jak mu poszło”?
  2. zauważyłabym, że ktoś odpowiada, kto nie był proszony o wypowiedź. Jak to wpływa na pracę grupy, Co chcemy z tym zrobić/jaką chcemy ustalić zasadę, która pozwoli uniknąć w przyszłości takich sytuacji.

  Odpowiedz
  • Tumi
   Tumi says:

   Szybka interwencja w formie pytania „na jakie pytanie odpowiadasz?” skierowana do „podsuwającego narzędzie” winna być skuteczna. Następnie odwołanie się do grupy „Jak nam idzie praca na wzajemnych pytaniach? Jaki to ma wpływ na pracę zespołu? Jak zadbamy o to podczas naszej pracy?”

   Odpowiedz
 2. Agnieszka Romańska
  Agnieszka Romańska says:

  Zgadzam się z przedmówcami, że interwencja przywołująca zasadę zabierania głosu jest konieczna. Mam jednak doświadczenie, że czasem tego typu informacje mogą być wartościowe dla uczestników sesji, więc aby nie ucinać elementu ważnego z punktu widzenia procesu uczenia się to po interwencji zapytałabym uczestnika referującego ćwiczenie zdolności przywódczych, czy chciałby poznać propozycję kolegi? I następnie zapytałabym grupy: czy chcieliby, aby po podsumowaniu wszystkich uczestników dana osoba na forum podzieliła się swoim pomysłem? Jeśli zdania będą podzielone – szybkie pytanie: jakie rozwiązanie proponują? Można też zaproponować podzielenie się tą wskazówką po sesji, jeśli nie ma na to czasu.

  Odpowiedz

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.