Opinie o Action Learning

Z Polski

Miałam przyjemność uczestniczyć w szkoleniu certyfikacyjnym AL pierwszej grupy w Polsce. Moje oczekiwania odnośnie szkolenia były bardzo duże i zostały zrealizowane w 150%. Dlaczego w 150%? Dlatego, że otrzymałam więcej niż się spodziewałam. Zakładałam, że podczas szkolenia poznam nową metodę i zostanę profesjonalnie przygotowana do jej stosowania – to oczekiwanie zostało zrealizowane. Natomiast nie spodziewałam się, że AL może mieć tak „głębokie” zastosowanie i oddziaływać na kilku poziomach jednocześnie – to rzeczywiście tak działa. Indywidualne dodatkowe korzyści z udziału w szkoleniu to mocna refleksja i zwiększenie samoświadomości odnośnie mocnych stron i obszarów wymagających wzmocnienia oraz praktyczny trening kluczowych dla mnie umiejętności w pracy trenera i coacha, np. zadawanie inspirujących pytań, poszerzanie perspektywy, akceptacja różnorodności itp. Natomiast największym pozytywnym zaskoczeniem było to co zadziało się na poziomie zespołu: integracja, wzmocnienie relacji, zmiana perspektywy wzajemnego postrzegania naszych obszarów działań i wreszcie wypracowanie koncepcji przyszłej współpracy, którą aktualnie wdrażamy w praktykę naszego codziennego działania. Bea, Tomku – dziękuję bardzo! To był dla mnie ważny i niezwykle inspirujący tydzień.

Agnieszka RomańskaPion Zasobów Ludzkich, Bank Pekao SA

Szkoła Action Learning pomogła mi nabrać pewności w podstawowej kompetencji coacha i lidera czyli w zadawaniu pytań. Pięciodniowy warsztat był bardzo praktyczny, zawierał 90% ćwiczeń, prowadzenia sesji, znajdowania sposobów reagowania na sytuacje dziejące się w grupie. Po pięciu dniach intensywnej pracy mogę szczerze powiedzieć, że czułam się pewnie wprowadzając to narzędzie do organizacji. Zauważyłam także u siebie większą swobodę w zadawaniu pytań, większą łatwość podążania za tokiem myślenia zespołu oraz dawaniu i otrzymywaniu informacji zwrotnej.  Eksperyment do którego namówił nas prowadzący, tzn. dawaj tylko pozytywną informację zwrotną, a negatywne zachowania zostaną zastąpione pozytywnymi, przyjął się bezbłędnie. Obecnie często stosuję ten zabieg świadomie.

Technika zadawania pytań uczy bycia skupionym, podążania za tematem oraz korzystania z pomysłów innych bez oceniania. W trakcie szkolenia Action Learning nauczyłam się jeszcze jednej ważnej rzeczy- ludzie powiedzą Ci wszystko, wystarczy zapytać. Dzięki umiejętności pytania o to, czego szukasz możesz znacznie szybciej osiągnąć sukces, ludzie ci ufają bo czują się szanowani, zespół chce za tobą podążać. Zmiana perspektywy z mówienia o sobie na pytanie o zdanie innych powala zrozumieć inne osoby, być zrozumianym, a co najważniejsze wypracować rozwiązania satysfakcjonujące obje strony.

Praca z grupą metodą Action Learnig buduje zaufanie i zrozumienie w grupie, daje przestrzeń na radzenie sobie z tym co nas spotyka w codziennym życiu. Zdecydowanie polecam i będę promować gdzie tylko mogę.

Małgorzata Łysiak HR Assistant Manager, TOYOTA TSUSHO EUROPE SA, Oddział w Polsce

Podejść do pracy z grupami i zespołami jest wiele, ale żadne tak bardzo jak Action Learning nie uwalnia coacha od nadodpowiedzialności. Prostota i niezwykła skuteczność AL zachęca do praktyki już od samego początku. Polecam nie tylko trenerom i coachom. Każdy menadżer oraz wszyscy, którzy mają do czynienia z zespołami i grupami poczują się bogatsi o skuteczne narzędzie. Z serca polecam WIAL.

Małgorzata LeduchowskaPCC ICF coach, trener biznesu, właścicielka marki Gadżetowanie®

Szkoła Action Learning, w której miałam przyjemność uczestniczyć była bardzo praktyczna. Pozwoliła na natychmiastowe zastosowanie Action Learning w mojej organizacji. Metoda stymuluje rozwój pracowników, angażuje ich w sprawy firmy, buduje zespoły i wspiera otwartość oraz odpowiedzialność. Mam wrażenie i nadzieję, że wniesie nową jakość do sposobu rozwoju talentów.

Joanna GrodzkaDyrektor Szkoleń i Rozwoju, Advanced Digital Broadcast
Szkoła Action Learning to prawdziwie uczące doświadczenie. Bardzo praktyczne. W działaniu. Całkowicie zgodne z ideą Action Learning. Świetnie prowadzone. Zostawiło mnie z chęcią, żeby wykorzystać Action Learning w swojej pracy już od następnego dnia.
Maciej SikorskiKoordynator ds. Rozwoju, Skanska
Po 20 latach doświadczenia w dziedzinie przywództwa i rozwoju organizacji, nie mam wątpliwości, że to najskuteczniejsza metodologia rozwiązywania organizacyjnych problemów, uczenia się, rozwoju i budowania zaangażowania.
Dr Agata DulnikLider Programów Rozwoju Przywództwa, Accenture

5 dni pełnych emocji i intensywnej nauki. Metoda, która uczy uważności, precyzji formułowania myśli, aktywnego słuchania i dawania równych szans uczestnikom sesji. Nie ma czasu i chęci na gadulstwo i polewanie wody, powoduje to, że nie marnujemy czasu tylko sprawnie zmierzamy do rozwiązania problemu. Słowo, które moim zdaniem, najlepiej opisuje AL, to EFEKTYWNOŚĆ.

Krzysztof Pasternak HR Biznes Partner, PORR Polska Infrastructure S.A.
Proces, który nie tylko pozwala rozwijać kompetencje, ale też rozwiązywać prawdziwe, ważne i złożone problemy. Energia uczestników zamiast rozpraszać się w pustej dyskusji, poprzez pytania i odpowiedzi kierowana jest najpierw na określenie i doprecyzowanie prawdziwego problemu, a później jego rozwiązanie i określenie działań.
Arkadiusz TotaTrener, Bank Pocztowy S.A.

Już kilka dni po szkoleniu widzę jego owoce. Moje sesje przeprowadzone ostatnio są znacznie bardziej efektywne niż wcześniej.

Anna Gabryjelska-BasiukPsycholog, coach, facylitator

Bardzo ciekawa metoda i doskonałe szkolenie. Zupełnie nowe doświadczanie procesu nauki. Szczerze polecam wszystkim.

Agnieszka StańczykDyrektor Biura Personalnego, PORR Polska Infrastructure S.A.

Dawno nie miałam okazji być na tak ciekawym i inspirującym szkoleniu. Atmosfera jaką stworzyliście oraz formuła szkolenia pozwoliły każdemu uczestnikowi w sposób najbardziej dla niego komfortowy rozwijać indywidualne kompetencje liderskie oraz poznawać proces Action Learning.

Agata DraganCoach, Bank Pekao SA

Action Learning otwiera możliwość dotarcia do osób poszukujących twardych i praktycznych narzędzi służących rozwiązywaniu problemów, zapewniając jednocześnie pole do rozwoju kompetencji liderskich i autorefleksji.

Barbara Ostrowska Trener, ARYZTA Polska

Doceniam w procesie Action Learning to, że prosty i użyteczny sposób łączy efekt biznesowy z treningiem umiejętności.

Jolanta Blaszkowska-Bastian Właściciel HRset

Polecam. Byłem dziś na warsztacie z Action Learning. Jestem zachwycony tą metodą.

Paweł KokorczakKonsultant i trener Lean Six Sigma

Udział w szkoleniu Action Learning był dla mnie inspirującym doświadczeniem, pozwalającym rozszerzyć umiejętności i kompetencje coachingowe oraz doświadczyć mocy zmiany w grupie poprzez wspólne uczenie się. Dodatkowym atutem byli trenerzy: Bea Carson oraz Tomasz Janiak, którzy w perfekcyjny sposób podążali za grupą, zapewniając jej najlepszy sposób uczenia się. Bea, Tomek bardzo dziękuję.

Marek KoterasMaster Coach ICC

Poznałam metodę rozwiązywania problemów na spokojnie, rzeczowo i co najważniejsze – skutecznie. Dodatkowo stosując tę metodę, można jeszcze świadomie rozwijać i doskonalić swoje kompetencje liderskie. Metoda Action Learning w niedalekiej przyszłości stanie się poszukiwanym sposobem na selekcję wysoce wyspecjalizowanych zespołów, które będą „produkować” skuteczne rozwiązania palących problemów. Cieszę się, że mogę w tym uczestniczyć. Tomku – BARDZO DZIĘKUJĘ!

Jolanta WołczaskaTrener, Bank Pekao SA

Action Learning znam już od 4-5 lat i jestem zachwycony od pierwszego doświadczenia. Już w trakcie oczekiwania na oficjalne szkolenie próbowałem amatorsko wprowadzać Action Learning w życie w swoim zespole i obserwowałem jak ta metodologia zmienia ludzi.

Michał WeynaProject Manager, Qatar Airways

Action Learning jest nie tylko świetnym, spójnym sposobem na dostarczanie rozwiązań i rozwój organizacji. Poszczególne narzędzia ukryte w tym procesie mogą być skutecznie wykorzystane podczas spotkań zespołowych.

Katarzyna SikorskaProjekt NWoW, innogy Stoen Operator Sp. z o.o.

Budowanie, angażowanie oraz rozwijanie zespołu poprzez rozwiazywanie problemów- to właśnie jest Action Learning. Proste, ale zarazem innowacyjne podejście do budowania efektywnych zespołów.

Wojciech TatysBusiness Process Excellence Manager, CBRE

Dobre narzędzia do prowadzenia grup, nie tylko w rozumieniu trenerskim, ale też (a może przede wszystkim) managerskim, gdyż to właśnie w grupie/zespole leży mądrość. Zachęcam wszystkich, którym zależy na działaniu, aktywności, poszukiwaniu realnych rozwiązań, skupieniu się na podjęciu konkretnych, nawet małych kroków, aby osiągnąć coś większego. Szkołę Action Learning polecam z dwóch powodów – trenerów i sposobu prowadzenia warsztatu. Trenerzy zbudowali wysoki poziom bezpieczeństwa i zaufania, który wpłynął na mój komfort pracy podczas warsztatu i ułatwił pełne zaangażowanie się. Zachęcam, polecam i zapraszam 🙂

Maria MisiurekSpecjalista ds. personalnych, innogy Polska S.A.

Szkoła Action Learning to bardzo ciekawe szkolenie, na którym można poznać nowe narzędzie do pracy z grupą. Ogromny plus za pracę warsztatową. Część teoretyczna przygotowana jest tak, by wspierać praktyczne użycie narzędzia. Szkolenie prowadzone jest w małej grupie, co pozwala od razu ćwiczyć nowe umiejętności. Samo narzędzie jest ciekawą alternatywą dla rozwiązywania problemów zespołowych. Polecam nie tylko praktykom HR czy coachom, ale każdemu managerowi, który chce rozwijać swoje kompetencje w obszarze pracy z zespołem.

Anna CzyżExecutive Manager, Hays Poland Sp. z o.o.

Action Learning to bardzo spójny i praktyczny sposób na efektywne rozwiązywanie złożonych problemów i generowanie przełomowych rozwiązań. Według mnie atrakcyjne jest tu szczególnie to, że równolegle w czasie każdej sesji każdy uczestnik trenuje wybrane kompetencje liderskie. W efekcie nie tylko uzyskujemy rozwiązanie problemu, lecz także wzrost samoświadomości i jakości współpracy w zespole. W trakcie pracy z coachem zespół dojrzewa do samodzielności w rozwiązywaniu problemów.

Szkolenie WIAL Poland łączy teorię z praktyką w doskonałych proporcjach. Doświadczenie prowadzącego umożliwiło mi szybkie „poczucie” tego, jak reagować na różne sytuacje w czasie prowadzenia spotkań w formule Action Learning. Ze szkolenia wyszłam z przekonaniem co do skuteczności tej metody w określonych sytuacjach, jak i przeświadczeniem, że potrafię prowadzić sesje AL w codziennej praktyce biznesowej. Przekonanie to mogłam pozytywnie zweryfikować w czasie pierwszej sesji AL, jaką przeprowadziłam w swojej firmie już dwa dni po szkoleniu.

Anna Lewandowska-MullerPrezes Zarządu, educarium spółka z o.o.

Z zagranicy

For us in AirAsia, Action Learning has helped introduce the concept of learning and leadership competencies in a manner that is practical and real, with teams working together to solve urgent, complex problems. For the past two years Action Learning has been positioned at the grassroots level, with priority focus on problem-solving and team-building skills.

“Our internal Certified Action Learning coaches are excited to continue and expand Action Learning as the cornerstone of the top leadership development programs for Air Asia, from Kuala Lumpur to Manila to Bangkok and more.”

Faz Kamaruddin, Group Head, Talent, Air Asia


The United States Department of Justice (DOJ) used Action Learning in 2016 to support six major projects, leading to breakthrough improvement in the procurement processes and uniformity at the U.S. Marshals Service (USMS). WIAL trained LEAP alumni to become coaches for the following cohorts and this approach brought the program to the next level. Since 2017, an Action Learning Community of Practice (ALCOP) brings together 50 members from over two dozen federal agencies to share best practices and share approaches to action learning sets.

“Action Learning has become a key leadership development component of the Department of Justice’s Leadership Excellence and Achievement Program” (LEAP) for high potentials.”

Bill Thimmesh, Program Manager, Leadership and Executive Development, Department of Justice


„Action Learning has played an important role in helping the Emerging Leaders Network of the U.S. Environmental Protection Agency to grow into what it is today. Both in terms of our internal organization and external programs, the World Institute for Action Learning has served as an excellent partner and resource.”

Peter Fargo, special assistant to the Deputy Assistant Administrator for Science, EPA


“In today’s fast-paced, highly competitive business world, having knowledgeable leaders at every level is our only true competitive advantage. We have found that Action Learning is the best way to align and motivate our organization to leverage that knowledge for competitive advantage.”
Larry Washington, VP, Human Resources, Dow Chemical


“Real progress in business is achieved only by corporations and individuals trying out creative ideas and making them work, by pooling talent, and most of all, by learning while doing. Action Learning is the vehicle for achieving this.
Gerald van Schaik, former Chairman of Executive Board, Heineken


“Building teams has become a key goal and achievement of Action Learning at Siemens. Action Learning has helped the company maximize the entrepreneurial spirit and enhance team player qualities such as cooperation and free exchange of ideas. The quality of teams has resulted in more innovative ways of finding new solutions for customer requirements.
Peter Pribilla, Corporate Human Resources, Siemens


“In two hours, I accomplished more through the action learning process than I would have achieved in six months.”
Doug Park, Director, Microsoft Xbox Support


“I am privileged to have had an opportunity to bring a business challenge to the group – it was a super valuable exercise for me, and certainly beneficial to my business. This was far and away the most valuable EXPO event in my 3 years of participation in the program- GREAT JOB on all fronts.”
Marc Spiotta, Incubation Sales Manager, Microsoft Mobility Business


“[the Action Learning program] was a great learning experience and the fact that we worked on a current business challenge made it even more valuable.  I am taking some concrete actions as a result of this experience…”
Benny Madrid, Marketing Development Manager, Microsoft


„Last week was one of the best leadership development experiences I’ve been a part of at Microsoft; you and the team should be proud of what you put together and the results!”
Dan Grady, Premier Field Engineering Director, Microsoft


“The concepts identified in the Action Learning course made this one of the most powerful training sessions that I have experienced in my 13 years in the training and development field. I was able to take the content and immediately put it to use, creating a dynamic of self-awareness for all of the project participants that typically is not found in a regular classroom setting”.
Susan Mitnick, Senior Director, Sales Training,  cbeyond