WIAL Poland Talk

Jako coach Action Learning, jak postąpiłbyś w następującej sytuacji?

Zespół ma kłopoty w osiągnięciu zgodności co do sedna omawianego problemu.

2 replies
 1. Agnieszka Romańska
  Agnieszka Romańska says:

  Przede wszystkim interwencja: czy zgadzamy się co do tego, co jest problemem – tak czy nie (prosimy o odpowiedź wszystkich uczestników); jeśli uczestnicy w większości odpowiedzieli „nie” a w tej sytuacji zapewne tak będzie – prosimy o zapisanie każdego z nich na kartce co uważają, że jest prawdziwym problemem; następnie prosimy, aby każdy odczytał to, co zapisał na kartce. Następnie ponawiamy pytanie: zgadzamy się co jest problemem: tak, nie, jesteśmy blisko? (odpowiada każdy uczestnik). Jeśli byłaby to np. już druga interwencja tego typu to ja bym również zapytała: 1) co możemy zrobić, abyśmy osiągnęli zgodność co do istoty problemu? 2) wymieniliście następujące problemy …., dla którego z nich chcielibyście znaleźć rozwiązanie w pierwszej kolejności?

  Odpowiedz
 2. Aleksandra Zdziebło
  Aleksandra Zdziebło says:

  Na początku zastosowałbym interwencję standardową „Czy zgadzamy się co do tego co jest problemem?”, „Co by nam pomogło w osiągnieciu zgodnego stanowiska?”
  Jeżeli po drugiej standardowej interwencji nadal brak byłoby porozumienia zastosowałabym interwencje niestandardową – zadałabym pytanie: „zauważyłam, że nadal mamy różne rozumienie tego co stanowi prawdziwy problem. Czy ktoś to jeszcze zauważył”, „Jaki to ma wpływ na cel naszego spotkania?”, „Co możemy zrobić w takiej sytuacji?”, „Jakie pytania moglibyśmy jeszcze zadać aby zbliżyć do zdefiniowania problemu?”

  Odpowiedz

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *