WIAL Poland Talk

Jako coach Action Learning, jak postąpiłbyś w następującej sytuacji?

Zespół ma kłopoty w osiągnięciu zgodności co do sedna omawianego problemu.

4 replies
 1. Agnieszka Romańska
  Agnieszka Romańska says:

  Przede wszystkim interwencja: czy zgadzamy się co do tego, co jest problemem – tak czy nie (prosimy o odpowiedź wszystkich uczestników); jeśli uczestnicy w większości odpowiedzieli „nie” a w tej sytuacji zapewne tak będzie – prosimy o zapisanie każdego z nich na kartce co uważają, że jest prawdziwym problemem; następnie prosimy, aby każdy odczytał to, co zapisał na kartce. Następnie ponawiamy pytanie: zgadzamy się co jest problemem: tak, nie, jesteśmy blisko? (odpowiada każdy uczestnik). Jeśli byłaby to np. już druga interwencja tego typu to ja bym również zapytała: 1) co możemy zrobić, abyśmy osiągnęli zgodność co do istoty problemu? 2) wymieniliście następujące problemy …., dla którego z nich chcielibyście znaleźć rozwiązanie w pierwszej kolejności?

  Odpowiedz
 2. Aleksandra Zdziebło
  Aleksandra Zdziebło says:

  Na początku zastosowałbym interwencję standardową „Czy zgadzamy się co do tego co jest problemem?”, „Co by nam pomogło w osiągnieciu zgodnego stanowiska?”
  Jeżeli po drugiej standardowej interwencji nadal brak byłoby porozumienia zastosowałabym interwencje niestandardową – zadałabym pytanie: „zauważyłam, że nadal mamy różne rozumienie tego co stanowi prawdziwy problem. Czy ktoś to jeszcze zauważył”, „Jaki to ma wpływ na cel naszego spotkania?”, „Co możemy zrobić w takiej sytuacji?”, „Jakie pytania moglibyśmy jeszcze zadać aby zbliżyć do zdefiniowania problemu?”

  Odpowiedz
 3. Anna Strukowicz
  Anna Strukowicz says:

  Jeśli sposoby zaproponowane powyżej nie dałyby efektu, tzn. nie zadziałby się żaden istotny moment, który wpłynąłby na dynamikę pracy grupy to zastanawiam się nad wykorzystanie tej sytuacji jako „nauki na przyszłość”.

  Być może warto zakończyć sesję bez momentu, w którym pojawiła się zgoda co do rozumienia problemu. Wtedy istotne jest poprowadzenie podsumowania w kierunku omówienia wniosków z tej sytuacji:
  – czego nas to nauczyło o procesie rozwiązywania problemów?
  – które wnioski z sesji możemy przenieść na sytuacje z życia zawodowego / prywatnego?

  Odpowiedz
 4. Michał Szado
  Michał Szado says:

  po standardowej interwencji, gdyby grupa miała kłopot ze znalezieniem działań, które pomogą w dojściu do problemu można też zadać pytania:
  – jaka jest przyczyna, że trudno nam dojść do sedna problemu?
  – jaki poziom wspólnego zrozumienia problemu (jako grupy) jest nam potrzebny, aby móc wypracować użyteczne rozwiązania?
  – co możemy zrobić aby to osiągnąć?

  Odpowiedz

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.