WIAL Poland Talk

Jako coach Action Learning, jak postąpiłbyś w następującej sytuacji?

Rozpoczynasz sesję i podczas wyjaśniania zasad dwoje uczestników zaczyna rozmawiać ze sobą. (Byli już na sesjach i znają zasady.)

3 replies
 1. Aleksandra Zdziebło
  Aleksandra Zdziebło says:

  W takiej sytuacji w pierwszej kolejności zastosowałabym ciszę – przerwała omawianie zasad. Jeżeli pomimo tego rozmowa była kontynuowana zadałabym pytanie „Na jakie pytanie teraz odpowiadasz?”. Taki moment jest wartościowy ze względu na możliwość uczenia się więc zadałabym pytanie „Na ten moment jak nam idzie ze słuchaniem siebie nawzajem?” Dlaczego to ważne abyśmy siebie słuchali? Jak możemy o to zadbać w naszym zespole?”.
  W przypadku gdy cała grupa brała już udział w sesji AL a więc zna już zasady można też wprost odwołać się do zasad przez zadanie pytania „Jak brzmi pierwsza zasada AL? Jak nam idzie przestrzeganie tej zasady? Dlaczego to ważne? Jak o to zadbamy?”

  Odpowiedz
 2. Andrzej Francuz
  Andrzej Francuz says:

  Jeśli, w sesji coachingowej, biorą udział osoby, które wcześniej były na sesji, to rozważyłbym poproszenie ich o wyjaśnienie zasad pracy metodą AL, tak aby ich zaangażować od samego początku w proces.

  Jeżeli w trakcie pracy z grupą pojawiają się rozmowy i hałas, to uważam, że właściwa i pomocna byłaby interwencja :
  ” Jak nam idzie słuchanie siebie nawzajem?, Dlaczego jest to ważne?, Co możemy zrobić aby o to zadbać?

  lub „Jak nam idzie budowanie wypowiedzi na zadanych wcześniej pytaniach? Dlaczego jest to ważne?, Jak możemy o to zadbać?”

  Odpowiedz
 3. Anna Strukowicz
  Anna Strukowicz says:

  Oprócz interwencji opisanych powyżej można zastosować wypowiedź opisującą sytuację, tj: „Zauważyłam, że w trakcie omawiania zasad toczy się rozmowa. Czy ktoś jeszcze to zauważył?”.

  Jeśli uczestnik sesji / uczestnicy potwierdzą spostrzeżenie, coach dopytuje grupę: „Jaki to może mieć wpływ na naszą dalszą pracę”?

  Pytanie zakończające: „Dlaczego etap prezentacji zasad jest ważny?”

  Odpowiedz

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.