WIAL Poland Talk

Jako coach Action Learning, jak postąpiłbyś w następującej sytuacji?

Jeden z uczestników robi coś, co wyraźnie wskazuje na umiejętność liderską, którą wybrał na początku sesji.

5 replies
 1. Piotr Szrajber
  Piotr Szrajber says:

  W zależności czym to „coś” jest, jeśli to zachowanie dobrze wpisujące się w proces, nie zaburzające go, to rejestruję to zachowanie, odnotowuję by w częsci, która przeznaczona jest na omówienie „ćwiczenia kompetencji” odnieść się i przytoczyć ten przykład w celu realizacji obszaru „learning”. Jeśli to „coś” według mnie jest treningiem odnoszącym się do ćw. umiejętności ale źle wplywa na proces to przede wszystkim obserwuję, jeśli zespołowi nie przeszkadza, zostaję ze swoim subiektywnym odczuciem i powstrzymuję się od interwencji, pozostawiam również do krótkiego omówienia.

  Odpowiedz
 2. Piotr Szrajber
  Piotr Szrajber says:

  Realizacja „learning”
  Jest jeszcze opcja związana z wejściem przez chwilę w sesję, gdy jest ku temu sposobność, tzn nie zaburzamy rytmu, energii czy dobrego flow sesji. Wchodzimy na chwilę, przerywamy, by zwrócić uwagę na przykład godny zauważenia, warty naśladowania z racji realizowania najważniejszych celów AL, którymi oprócz znajdywania przełomowych rozwiązań jest rozwijanie kompetncji liderskich.

  Odpowiedz
 3. Kasia Świerczek
  Kasia Świerczek says:

  Nie do końca wiadomo co konkretnie ta osoba robi. Zakładając, że ćwiczy kompetecję liderska równocześnie dając o to by przełomowe rozwiązanie problemu zostało opracowane, wykorzystałabym tą sytuację, żeby przypomnieć zespołowi o kompetencjach liderskich, które wybrali: Zauważyłam, że niektóre z osób dbają o ćwiczenie kompetencji liderskiej, czy też to zauważyliście? I nastepnie zapytałabym dlaczego to ważne aby ćwiczyć kompetencje liderskie w trakcie sesji oraz jak zadbają o to by o tym pamiętać. Można też po prostu zanotować jak dana osoba ćwiczyła tą kompetencję, żeby na końcu sesji mieć przykład do którego można się odwołać

  Odpowiedz
 4. Sylwia Rekowska
  Sylwia Rekowska says:

  Zanotowałabym to „coś”, aby w części podsumowującej naszą pracę, podać to zachowanie jako zauważony przeze mnie konkretny przykład ćwiczenia wybranej umiejętności. Czytając wcześniejsze odpowiedzi, mam taką refleksję, że osobiście powstrzymałabym się przed zwróceniem uwagi zespołu na dane zachowanie w trakcie sesji, ponieważ z mojej perspektywy zaburzyłoby to proces budowania poczucia równości każdego członka zespołu. Gdyby to jednak był taki promień słońca na zachmurzonym niebie niećwiczenia umiejętności przez grupę, który zwróciłby na to moją uwagę, to w dogodnym dla pracy grupy momencie, zainterweniowałabym pytając grupę jak nam idzie ćwiczenie umiejętności liderskich, jednak bez powołania się na ten konkretny przykład.

  Odpowiedz
 5. jolanta wołczaska
  jolanta wołczaska says:

  Zauważyłam, że jedna z osób w sposób widoczny/zauważalny stosuje wybraną przez siebie kompetencję liderską, czy ktoś jeszcze to zauważył?
  jaki może być skutek, dla dzisiejszej debaty, świadome stosowanie wybranych wcześniej umiejętności?

  Odpowiedz

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.