WIAL Poland Talk

Jako coach Action Learning, jak postąpiłbyś w następującej sytuacji?

Pada wyjątkowo głębokie pytanie, o charakterze emocjonalnym, po którym zapada długa cisza.

9 replies
 1. Aneta Dąbrowska
  Aneta Dąbrowska says:

  Z mojej perspektywy właśnie na tym polega dobre pytanie, następuje cisza bo ludzie muszą poszukać dobrej wypowiedzi, chwilę się zastanowić. Może to być trudne dla coacha, ale moim zdaniem coach musi to wytrzymać i poczekac w końcu ktoś zacznie mówić .

  Odpowiedz
 2. Kleofas
  Kleofas says:

  Z pewnością chwila ciszy jest ważna i potrzebna przy głębokich pytaniach, szczególnie, gdy mają charakter emocjonalny. Jednak przy przedłużającej się ciszy stwierdziłabym „Zauważyłam, że ktoś zadał mocne pytanie i nastąpiła bardzo długa chwila ciszy. Czy ktoś jeszcze to zauważył? Jaki ma to wpływ na zespół? Jak chcemy poradzić sobie z sytuacją, gdy przez dłuższą chwilę nikt nie odpowiada na pytanie”

  Odpowiedz
 3. Lukasz
  Lukasz says:

  czuję się ok z przedłużającą się ciszą oraz z tym, że członkowie grupy nie odpowiadają od razu na zadane pytanie. Pozwalam grupie na chwilę refleksji i zadumy. Gdyby cisza się przedłużała, a osoba do której pytanie było skierowane nie była gotowa na udzielenie odpowiedzi, zadaję to samo pytanie do pozostałych członków grupy.

  Jako coach wiem, że niektóre pytania potrafią w nas rezonować przez dłuższy czas i odpowiedzi na nie znajdujemy czasem w najmniej spodziewanym momencie.

  Odpowiedz
 4. Gosia
  Gosia says:

  Witajcie,

  Ja bym chyba obserwowała emocje jakie się pojawiają w zespole a w szczególności u osób do których było ono skierowane. Myślę, że przerwałabym ciszę po jakiejś chwili stwierdzając fakt słowami „zauważyłam, że przed chwilą padło bardzo mocne pytanie na które nikt nie odpowiedział. Jak się czujecie z tym pytaniem?”. W konsekwencji zapytałabym także „Potrzebujemy krótką chwilę przerwy czy możemy kontynuować?”

  Odpowiedz
 5. Tumi
  Tumi says:

  Głębokie pytania są szczególnie cenne, powodują głęboką refleksję a zatem potrzeba czasu by znaleźć odpowiedź. Nie dziwi zatem dłuższa chwila ciszy do namysłu i warto ją zespołowi dać.
  Jeżeli takie pytanie wzbudza duże emocje u osoby, której je zadano coach winien podjąć interwencję Widzę u Ciebie duże emocje, czy potrzebujesz więcej czasu na odpowiedź/chwili dla siebie by je opanować? Czy możemy kontynuować? W przypadku bardzo dużych emocji dopuszczam możliwość odmowy odpowiedzi na nie.

  Odpowiedz
 6. Ewa Obałka
  Ewa Obałka says:

  W takim przypadku warto przypomnieć sobie jedną z zasad sesji, która mówi o tym, że w przypadku niektórych pytań może pojawić się chwila ciszy i dać uczestnikom oraz sobie moment na refleksję i zastanowienie się. Takie pytanie może stanowić przełom w dyskusji i dochodzeniu do rozwiązania lub właściwej definicji problemu.

  Odpowiedz
 7. Małgorzata Cyganek
  Małgorzata Cyganek says:

  Zadanie mocnych pytań, często wprowadza chwilę ciszy, którą moim zdaniem warto przeczekać. Jeśli chwila się przedłuża, proponowałabym interwencję: „Zauważyłam, że po zadaniu ostatniego pytania nastała cisza? Jaki wpływ na naszą dalszą pracę ma przedłużająca się cisza? Jak chcemy sobie poradzić z sytuacją gdy cisza po zadaniu pytania się przedłuża”

  Odpowiedz
 8. olgaszaro
  olgaszaro says:

  Na początek pozwalam tej ciszy wybrzmieć jako, że takie sytuacje są jak najbardziej potrzebne i świadczyć moga o tym, że padło mocne pytanie (są przez coacha opisane w trackie wprowadzenia zasad na sesji). Jeżeli cisza się na prawdę przedłuża zrobiłabym interwencję: „Zauważyłam, że ostatnie pytanie spowodowałą długą ciszę i nie padła żadna odpowiedż. Czy ktoś jeszcze to zauważył?Jaki to ma wpływ na zespół? Jak chcemy sobie poradzić z tą sytuacją? Co zrobimy żeby powrócić do dalszej pracy nad naszym problemem?

  Odpowiedz
 9. Piotr Szrajber
  Piotr Szrajber says:

  Rzeczywiście, według reguł Al, głębokie pytanie jest równoznaczne z pozostawieniem czasu na refleksje i zastanowienie. Takie zachowanie to warunek sine qua non sesji Al. Dla mnie najważniejszym elementem jest wtedy obserwacja. Ten typ pytania budzi emocje, więc warto zadbać o komfort emocjonalny uczestników. Naturalne, że trzeba nazwać sytuację, wybić jej wartość, ale w przypadku, tylko w przypadku przedłużającej się ciszy zapytać o potrzeby (przerwy lub innego zadbania o siebie przez uczestników) Dlatego, że zbyt głęboka, rozległa interwencja mogłaby zakłócić rytm i przepływ sesji.

  Odpowiedz

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.