WIAL Poland Talk

Jako coach Action Learning, jak postąpiłbyś w następującej sytuacji?

Jeden z managerów zakwestionował jakość pytań innych członków zespołu. Jeden z nich, poirytowany tą sytuacją, odpowiedział podobnym podważeniem jakości jego wypowiedzi.

4 replies
 1. Marek Koteras
  Marek Koteras says:

  Witam, moim zdaniem interwencję można rozpocząć od pytania: „Jak w naszej grupie jest z szacunkiem wobec innych członków grupy?”,”Co z tym chcemy zrobić?” „Co nam pomoże, aby więcej taka sytuacja się nie powtórzyła?”. Taką interwencje zaproponowałbym w przypadku rzeczywistego zauważenia braku szacunku w grupie. Gdyby sytuacja miała podłoże w niskiej jakości pytań interwencja mogłaby się zacząć od pytania „Jak w naszej grupie jest z zadawaniem pytań w kontekście rozwiązania problemu zgłoszonego przez prezentera?” „Co możemy z tym na ten moment zrobić?” „Co nam pomoże, aby pytania przybliżały nas do rozwiązania problemu zgłoszonego przez prezentera?”

  Odpowiedz
 2. Magdalena Nowosadko
  Magdalena Nowosadko says:

  Jeśli sytuacja nie wynika z braku szacunku, tylko z poczucia „kręcenia się w kółko” i emocji z tym związanych można zapytać: „W jaki sposób ta sytuacja wpływa na naszą pracę jako grupy?” „Jak zbliża nas do przełomowego rozwiązania problemu?” „W jaki sposób jakość pytań może wpływać na jakość uzyskiwanych odpowiedzi?”

  Odpowiedz
 3. Anna Strukowicz
  Anna Strukowicz says:

  Magda i Marek przytoczyli już szereg rozwiązań. Chciałabym zaproponować sekwencję pytań, które pozwoliłyby uczestnikom spojrzeć na sesję z szerszej perspektywy i oderwać się od konfliktu czy relacji szef – podwładny.

  Pytanie 1. Po co się spotkaliśmy na sesji? Co chcemy osiągnąć jako grupa?
  Pytanie 2. Jakie postawy i zachowania pomagają nam w osiągnięciu celu?

  Ufam, że cześć grupy zareaguje poprzez odwołanie się do wspólnego, pozytywnego celu.

  Odpowiedz
  • Marcin Kulpiński
   Marcin Kulpiński says:

   Z mojego doświadczenia wynika że jeżeli za wypowiedzią managera nie stoją fakty (liczby) managerowi powinien zostać odebrany głos.

   Odpowiedz

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.