WIAL Poland Talk

Jako coach Action Learning, jak postąpiłbyś w następującej sytuacji?

W trakcie sesji orientujesz się, że do tej pory prezenter problemu świadomie testował zespół, podając błędne lub sprzeczne informacje. Gdy wychodzi to na jaw, członkowie zespołu okazują zdenerwowanie o różnym nasileniu.

6 replies
 1. Gosia
  Gosia says:

  Podjęłabym interwencje co, co z tego, co teraz (co chcecie z tym zrobić) w drugiej kolejności zadbałym o emocje uczestników o to jak się z tym czują, co emocje im próbuje powiedzieć i czego potrzebują w związku z tym (to też taka interwencja z cyklu co, co z tego, co teraz). Zależałoby mi na tym aby zespół w dobrych emocjach i aby wyjaśnił sobie co zaszło.
  Zastanawiam się tylko czy uczestnicy przed sesją byli zaznajomieni z tym co to jest AL oraz jak z tego skorzystać.

  Odpowiedz
 2. Piotr Szrajber
  Piotr Szrajber says:

  Przede wszystkim dobra komunikacja, więc sygnał w stronę zespołu: Zauważyłem nasilające się emocje, co jest ich przyczyną?
  (W ten sposób skłoniłbym zespół do samodzielnego rozwiązania dysfunkcji) Jesli zespół nazwał by te sytuacje po imieniu, poprosiłbym prezentera o odniesienie się do zarzutu i wyjaśnienie zachowania. Następnie pytanie: Jak jest z wzajemnym zaufaniem? Lub Jak jest z transparentnością intencji? Później pytanie: Co możemy zrobić by poprawić te elementy?
  Oczywiście to jedna z opcji, w zależności od kierunku rozwoju sytuacji.

  Odpowiedz
 3. Agnieszka Tolak
  Agnieszka Tolak says:

  Proponuje interwencję 3 pytaniowa: 1.Na ile w skali od 1 do 10 ufamy sobie nawzajem? 2.Dla czego wzajemne zaufanie jest ważne w pracy grupy? 3.Co możemy zrobić by ufać sobie?

  Odpowiedz
 4. Kasia Świerczek
  Kasia Świerczek says:

  Zadaje pytania nawiązujące do napięcia emocjonalnego, które powstało:
  – Zauważyłam napięcie emocjonalne, czy też to zauważyliście? najprawdopodobniej w tej sytuacji uczestnicy wspomną o przyczynie napięcia emocjonalnego, więc przejdę do pytania – jaki to ma wpływ na działanie grupy? I następnie przejdę do pytania o to co możemy zrobić, aby zmiejszyć napięcie i móc opracować przełomowe rozwiązanie problemu?

  Odpowiedz
 5. Marzena Zielińska
  Marzena Zielińska says:

  Zauważyłam, że w zespole pojawiły się emocje.Co się stało?
  Dlaczego to ważne aby przekazywane tu informacje zawsze były prawdziwe?
  Jak możemy zadbać o zmniejszenie napięcia?
  Co możemy zrobić aby dążyć do opracowania rozwiązania problemu?

  Odpowiedz
 6. Kleofas
  Kleofas says:

  I wariant reakcji:
  Nie odwoływałabym się do emocji – bo to interpretacja, a jedynie do zachowań osób uczestniczących (może jest jakieś poruszenie – wiercą się, wzdychają, robią miny, wstają z miejsca). np. Zauważyłam, że ktoś potrząsa głową i mówi do siebie „nie”. Czy ktoś to jeszcze zauważył? … tu pewnie pojawią się komentarze i w zależności od tego co padnie z komentarzy uczestników mogę zapytać np. jaki to ma wpływ na zespół? Jaka powinna być norma odnośnie przedstawiania problemu/reguł dotyczących relacji (zależy jakie wątki podniosą uczestnicy). Po sformułowaniu normy pewnie bym zapytała czego ta sytuacja nas nauczyła?
  II wariant reakcji (także po zaobserwowaniu „zamieszania”):
  Interweniowałabym w trakcie prezentacji i zapytałabym – jak nam idzie jako grupie (skala 1-10), co robimy dobrze, czy zgadzamy się co do tego co jest problemem – tak czy nie, zapiszcie jak uważacie – co jest prawdziwym problemem… Pewnie problem nie zostanie zdefiniowany, wtedy mogłabym zapytać Co robimy dobrze? Co możemy robić lepiej? lub Jak nam idzie rozumienie co jest problemem? Dlaczego to ważne, Jak to sprawimy. Moja interwencja (zawsze wtedy, gdy widzę możliwość nauki w grupie) powinna opierać się na zachęcaniu osób do ustalania faktów (opis sytuacji nie jest jednoznaczny – nie wiemy co siedzi w głowie prezentera problemu)), a także do nauki (i prezentera i słuchających). Pamiętam, gdy Tomek na szkoleniu mówił o skupianiu się na pozytywach, czerpaniu z danej sytuacji refleksji i nauki.

  Odpowiedz

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.