WIAL Poland Talk

Jako coach Action Learning, jak postąpiłbyś w następującej sytuacji?

Jedna z osób zadaje serię pytań bez czekania na odpowiedź.

8 replies
 1. Marek Koteras
  Marek Koteras says:

  Zadałbym pytanie w ramach interwencji „jak w naszej grupie jest z równowagą w zadaniu pytań” dalej „co możemy z tym zrobić?” oraz „Czego jako grupa potrzebujemy, aby wszyscy mieli równe szanse na zadanie pytań?”. Po tej interwencji sprawdziłbym jak zadziałała i wzmocniłbym ją pytaniem „Jak nam idzie z aktywnym słuchaniem?” i „Czego potrzebujemy jako grupa aby słuchać się nawzajem?”

  Odpowiedz
 2. Magdalena Nowosadko
  Magdalena Nowosadko says:

  Alternatywna propozycja interwencji: „Jak nam idzie zadawanie jasnych/ prostych/ czytelnych/ zwięzłych pytań? Jaki to ma wpływ na uzyskiwanie konkretnych odpowiedzi/ poszukiwanie przełomowych rozwiązań? Co chcemy z tym zrobić?”

  Odpowiedz
 3. Marzena Zielińska/Kraków
  Marzena Zielińska/Kraków says:

  Na początek i na bieżąco skupiłabym się na tym co „strzela pytaniami”:”X(imię😊)zadałes kilka ważnych pytań. Które z nich wg.Ciebie jest najważniejsze na teraz i chciałbyś dostać na nie odpowiedź?
  W dalszej części „w trakcie analizy pracy zespolu nad tym co dobrze a co do zmiany” zastosowałabym mechanizm, o którym słusznie wypowiadają się moi przedmówcy.

  Odpowiedz
  • Marzena Zielińska/Kraków
   Marzena Zielińska/Kraków says:

   W zasadzie to do takiego delikwenta co seryjnie poddusza pytaniami to moja reakcja mogłaby brzmieć bardziej konkteryzująco :X(imię😊)zadałes (ponownie zadałeś)kilka ważnych pytań. Gdybyś miał do dyspozycji jedno z nich to kóre wg.Ciebie jest najważniejsze na teraz i chciałbyś dostać na nie odpowiedź?

   Odpowiedz
 4. Katarzyna
  Katarzyna says:

  W takiej sytuacji zadałabym pytanie: (imię), na które z pytań chcesz uzyskać odpowiedź? Gdyby taka sytuacja się powtórzyła wówczas przeprowadziłabym interwencję: Zauważyłam, że naraz zadanych zostało kilka pytań, na które nie udzielono żadnych odpowiedzi. Jaki wpływ na rozwiązanie problemu ma to, że zadajemy pytania, na które nie ma odpowiedzi? Jak chcemy sobie z tym poradzić? Jaki to będzie miało wpływ na nasz zespół? Mogłabym też nawiązać do obowiązujących zasad w AL i zadać pytanie: Jak nam idzie przestrzeganie normy dotyczącej zadawania pytań i odpowiedzi? Dlaczego to ważne, abyśmy przestrzegali tej normy? Jak zadbamy o to?

  Odpowiedz
 5. Ewa Obałka
  Ewa Obałka says:

  Zainterweniowałabym pytaniem o równowagę pomiędzy pytaniami i słuchaniem odpowiedzi oraz aktywność wszystkich uczestników sesji.

  Odpowiedz
 6. Małgorzata Cyganek
  Małgorzata Cyganek says:

  Proponuję następującą interwencję: „Jak wygląda równowaga między zadawaniem wielu pytań naraz a udzielaniem na nie odpowiedzi? Dlaczego jest to ważne aby zadawane pytania były jasno i zwięźle sformułowane? Co możemy zrobić aby takie były? Co możemy zrobić aby na ważne pytania zadane w „gąszczu pytań” zostały udzielone odpowiedzi?

  Odpowiedz
 7. Agata Dragan
  Agata Dragan says:

  Zadałabym pytania:
  „Jak nam idzie utrzymywanie równowagi pomiędzy zadawaniem pytań a udzielaniem na nie odpowiedzi?
  Dlaczego ważne jest, aby zadawać jedno konkretne i jednoznaczne pytanie i otrzymać na nie odpowiedź?
  Co możemy zrobić, aby zadawać pojedyncze pytania i uzyskiwać na nie odpowiedzi?
  W jaki sposób zadbamy o to, aby zadawać pojedyncze pytania i uzyskiwać na nie odpowiedzi?”

  Odpowiedz

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.