WIAL Poland Talk

Jako coach Action Learning, jak postąpiłbyś w następującej sytuacji?

Zespół ma trudność w osiągnięciu porozumienia co do tego, co jest prawdziwym problemem.

5 replies
 1. Marzena Zielińska
  Marzena Zielińska says:

  Zauważyłam,że mamy różne stanowiska określające problem.Czy ktoś jeszcze to zauważył?W takim razie co by nam pomogło w osiągnięciu porozumienia w tym co jest prawdziwym problemem?

  Odpowiedz
 2. Magdalena Nowosadko
  Magdalena Nowosadko says:

  Ważne jest zrozumienie przez coacha AL z czego wynika trudność. Może być faktyczny, merytoryczny brak zgody ale też inne: uczestnicy mogą patrzeć na problem z różnych poziomów ogólności i szczegółowości, niektórzy mogą rozważać przez pryzmat tylko swojego obszaru albo każdy może uważać, że ma rację. W pierwszej kolejności zapytałabym :”Co nas zbliży do osiągnięcia porozumienia odnośnie tego co jest prawdziwym problemem?” lub „Jakie podejście/ spojrzenie na istotę problemu pozwoliłoby osiągnąć porozumienie?”

  Odpowiedz
 3. olgaszaro
  olgaszaro says:

  Miałam taką sytuacje na ostatniej sesji indywidualnej i po tym doświadczeniu wydaje mi isę że może być wiele przyczyn takiej sytuacj, które należy starać się zidentyfikowac i wtedy zastosowac odpowiednią interwencję. U mnie po pierwszej interwencji „Czy zgadzamy się co do tego co jest problemem?” większość osób w grupie miała inną percepcję, podzielili się pomysłami co by ich prz7ybliżyło do wspólnego rozumienia i przy drugiej interwencji już tylko prezenter problemu miał trochę inna percepcję. Trzecia interwencja w tym temacie zakończyła się sukcesem i tym samym rozumieniem problemu. Moim zdaniem prezenter potrzebował trochę czasu, pytań i doświadczeń od innych Uczestników żeby zmienić swoją perspektywę i odkryć czym tak na prawde jest dla niego zaprezentowany problem. Dla mnie było to bardzo cenne doświadczenie i dowód na to że moga być rózne powody, trzeba podążać za grupą, ale też dać jej czas – nie zawsze jest łątwo zrozumieć inne podejście, szczególnie osobie, która zyje tematem na codzieńi w pewnym momencie traci dystans.

  Odpowiedz
 4. Agata Dragan
  Agata Dragan says:

  Zadałabym pytania:
  „Zauważyłam, że mamy odmienne stanowiska określające, co jest prawdziwym problemem. Czy ktoś jeszcze to zauważył?
  Co nam pomoże w osiągnięciu zgody do do tego, co jest prawdziwym problemem?
  Co możemy zrobić, aby jednoznacznie określić istotę problemu?
  Jakie pytanie potrzebujemy zadać, aby określić istotę problemu?”

  Odpowiedz
 5. Małgorzata Lis
  Małgorzata Lis says:

  Proponuję zacząć od standardowej interwencji: Czy sądzicie, że jako grupa mamy zgodność co jest prawdziwym problemem, w tej sytuacji – tak czy nie? Zapiszcie proszę własnymi słowami, co uważacie, że jest prawdziwym problemem, w rozwiązaniu którego możemy dziś pomóc? Zgadzamy się? Tak, nie czy może jesteśmy blisko?
  Jeśli nie: Co by nam pomogło w osiągnięciu zgodnego stanowiska co do problemu? Co w tym zakresie robimy dobrze? Co możemy robić lepiej? Dlaczego to ważne, aby osiągnąć zgodność w zakresie rozumienie problemu?
  Jakie pytanie pomoże nam w osiągnięciu porozumienia, co jest prawdziwym problemem? Jeśli uda się osiągnąć zgodność zadbałabym o utrwalenie zgodnej wersji problemu, zadając pytanie: Jak możemy zadbać o to, aby utrwalić wspólnie wypracowaną definicję problemu?

  Odpowiedz

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.