WIAL Poland Talk

Jako coach Action Learning, jak postąpiłbyś w następującej sytuacji?

Zespół ma trudność w osiągnięciu porozumienia co do tego, co jest prawdziwym problemem.

4 replies
 1. Marzena Zielińska
  Marzena Zielińska says:

  Zauważyłam,że mamy różne stanowiska określające problem.Czy ktoś jeszcze to zauważył?W takim razie co by nam pomogło w osiągnięciu porozumienia w tym co jest prawdziwym problemem?

  Odpowiedz
 2. Magdalena Nowosadko
  Magdalena Nowosadko says:

  Ważne jest zrozumienie przez coacha AL z czego wynika trudność. Może być faktyczny, merytoryczny brak zgody ale też inne: uczestnicy mogą patrzeć na problem z różnych poziomów ogólności i szczegółowości, niektórzy mogą rozważać przez pryzmat tylko swojego obszaru albo każdy może uważać, że ma rację. W pierwszej kolejności zapytałabym :”Co nas zbliży do osiągnięcia porozumienia odnośnie tego co jest prawdziwym problemem?” lub „Jakie podejście/ spojrzenie na istotę problemu pozwoliłoby osiągnąć porozumienie?”

  Odpowiedz
 3. olgaszaro
  olgaszaro says:

  Miałam taką sytuacje na ostatniej sesji indywidualnej i po tym doświadczeniu wydaje mi isę że może być wiele przyczyn takiej sytuacj, które należy starać się zidentyfikowac i wtedy zastosowac odpowiednią interwencję. U mnie po pierwszej interwencji „Czy zgadzamy się co do tego co jest problemem?” większość osób w grupie miała inną percepcję, podzielili się pomysłami co by ich prz7ybliżyło do wspólnego rozumienia i przy drugiej interwencji już tylko prezenter problemu miał trochę inna percepcję. Trzecia interwencja w tym temacie zakończyła się sukcesem i tym samym rozumieniem problemu. Moim zdaniem prezenter potrzebował trochę czasu, pytań i doświadczeń od innych Uczestników żeby zmienić swoją perspektywę i odkryć czym tak na prawde jest dla niego zaprezentowany problem. Dla mnie było to bardzo cenne doświadczenie i dowód na to że moga być rózne powody, trzeba podążać za grupą, ale też dać jej czas – nie zawsze jest łątwo zrozumieć inne podejście, szczególnie osobie, która zyje tematem na codzieńi w pewnym momencie traci dystans.

  Odpowiedz
 4. Agata Dragan
  Agata Dragan says:

  Zadałabym pytania:
  „Zauważyłam, że mamy odmienne stanowiska określające, co jest prawdziwym problemem. Czy ktoś jeszcze to zauważył?
  Co nam pomoże w osiągnięciu zgody do do tego, co jest prawdziwym problemem?
  Co możemy zrobić, aby jednoznacznie określić istotę problemu?
  Jakie pytanie potrzebujemy zadać, aby określić istotę problemu?”

  Odpowiedz

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *