Tomasz Janiak

Jedyny w Polsce Master Action Learning Coach i dyrektor WIAL Poland (polskiego oddziału Światowego Instytutu Action Learning). Jako pierwszy Polak ukończył szkolenie dla coachów Action Learning w Nowym Jorku i rozpoczął wdrażanie nurtu WIAL w Polsce. Pomaga osobom pracującym w zespołach i z zespołami w podnoszeniu ich skuteczności i jakości współpracy. Szkoli i certyfikuje coachów Action Learning.

Obecnie pracuje zarówno z początkującymi adeptami coachingu zespołowego jak i doświadczonymi trenerami, coachami i konsultantami na warsztatch i prelekcjach w kraju i zagranicą. Doświadczony również w biznesie – zarówno w małych firmach jak i w korporacjach, pracował w sprzedaży i marketingu. Od 2012 roku nieustannie pracuje w środowisku międzynarodowym. Klasycznej wersji  Action Learning uczył się w Londynie i jest akredytowany przez brytyjski ILM.

W swojej pracy łączy element energii i poczucia humoru z refleksją oraz przestrzenią na uczenie się. Ważne jest dla niego wspieranie zmiany w kulturze pracy zespołów i organizacji, a także w codziennym życiu ludzi z różnych regionów. Regularnie wspiera fundacje i stowarzyszenia działające na rzecz osób w trudnych sytuacjach w Polsce i na świecie. Z pasji perkusista, rowerzysta, wspinasz i karateka. Prywatnie mąż i ojciec.

Specjalizacje

Szkolenia z Action Learning

Zwykle szkolenia z Action Learning prowadzę dla trenerów wewnętrznych, osób z HR, kierowników projektów i liderów. Uczestnicy uczą się grupowego rozwiązywania problemów, prowadzenia skutecznych spotkań w zespole, trenują swoje osobiste kompetencje liderskie, a w pełnej Szkole Action Learning przygotowują się do prowadzenia sesji i projektów coachingu grup i zespołów w tym nucie.

Konflikty w zespołach

Pomagam w sytuacjach konfliktów interpersonalnych w grupach i zespołach. W sytuacjach, gdy codzienna współpraca staje się trudnością, występują eskalacje, także do przełożonych; widoczne są antypatie interpersonalne, które wpływają na jakoś pracy, jej efektywność i satysfakcję z niej płynącą. Prowadzę uczestników do wzajemnego słuchania się, używania konstruktywnego języka i przekładania swoich potrzeb na jasne oczekiwania.

Talent i przywództwo

Pomagam projektować programy rozwoju talentów, menedżerów i liderów. Projekty są oparte o pracę nad realnymi, biznesowymi problemami i jednoczesny rozwój kompetencji. Uczestnicy, pracując nad prawdziwymi wyzwaniami, uczą się podejmowania decyzji i wprowadzania zmiany, dynamiki w grupie, natury organizacyjnych problemów, współpracy w zespole, komunikacji, zadawania trafnych pytań i korzystania z różnorodności, aby przewodzić, inspirować i zarządzać.

Opinie

Wiedza Tomka i jego niezwykłe umiejętności facylitacyjne pozwoliły nam budować umiejętności coachingu w Action Learning, a jego osobowość pozwoliła na to, by pamiętać te dni jako nie tylko skuteczne, ale również miłe.

Z ogromną i niekłamaną przyjemnością mogę rekomendować Tomasza.  Jako prowadzący ma ogromną lekkość w nawiązaniu i budowaniu relacji. Polecam jego zajęcia.

Tomek potrafi trafić z tematem do ludzi rożnego szczebla i tak dostosowuje przekaz, aby każdy mógł z niego skorzystać w 100%. Była to prawdziwa przyjemność współpracować z Tomkiem i nie mogę doczekać się kolejnej sesji.

Szczególnie cenię sobie umiejętność budowania przez Tomasza bezpieczeństwa psychologicznego w grupie, zaufania i otwartości, które sam modeluje. Niezmiernie rozwijające dla mnie było prowadzenie przez niego zajęć w duchu działania, otwartości na różnorodność perspektyw i szacunku dla każdego z uczestników

Tomek to profesjonalista. Wyśmienicie prowadzi grupę do rozwiązań, oddaje pole i potrafi wychwycić takie momenty procesu grupowego, które stają się dźwignią do zmiany i integracji zespołu. Współpraca i nauka od Tomka to jedno z najcenniejszych doświadczeń rozwojowych w moim życiu. Polecam 🙂

Tomasz is open minded and willing to help and support to set measurable targets. He also provides the right questions for checking if the target is achievable. From all the talents he has, I like his ability to inspire others.