Co to jest Action Learning?

Absolwent Szkoły Action Learning

Procesem Action Learning jestem zachwycony od pierwszego doświadczenia.

Absolwentka Szkoły Action Learning

Szkoła AL to było wspaniałe doświadczenie zawodowe. Tomasz otwarcie dzieli się swoim obszernym doświadczeniem, a proces Action Learning cenię wyjątkowo za to jak wspiera i rozwija zespoły.

Action Learning to proces, w którym niewielka grupa o zróżnicowanych kompetencjach i doświadczeniu pracuje nad rozwiązaniem prawdziwego, złożonego problemu. Jednocześnie, uczy się- wyciąga wnioski i rozwija swoje umiejętności, stając się wysoce-skutecznym zespołem.

Organizacje szukają AL w celu:

✅ dostarczania wymiernych rozwiązań,

✅ rozwoju liderów i menedżerów inaczej niż tylko przez szkolenia. W działaniu.

✅ podnoszenia skuteczności zespołów, jako coaching zespołowy oparty o zadania,

✅ wdrażania kompetencji uczonych na warsztatach,

✅ prowadzenia sprawnych spotkań,

✅ i budowania kultury opartej o rozmawianie o problemach, korzystanie z różnorodności, prowadzenie sprawnych, zwięzłych spotkań, zadawanie pytań i nieustanne uczenie się.

Kto za granicą korzysta z Action Learning?

  • Samsung, który poprzez ten proces przeszkolił ponad 800 swoich liderów,
  • Boeing i Microsoft, które na Action Learning oparły swoje globalne programy rozwoju przywództwa,
  • Pepsi Co, która użyła AL do rozwoju swoich kluczowych menedżerów sprzedaży,
  • Deutche Bank, który poprzez AL przeprowadził globalną restrukturyzację w latach ’90,
  • Goodrich Corporation, która z sukcesem przy pomocy AL stworzyła swoje centrum rozwoju technologii elektronicznych,
  • Panasonic, który skorzystał z AL do rozwoju swojej kultury organizacyjnej i grupy tzw. talentów,
  • Toyota, która wprowadzała markę Lexus w Japonii właśnie przy pomocy tego procesu.
  • MIT (Massachusetts Institute of Technology)-  który tak rozwija umiejętności przywódcze swoich studentów i uczy ich wdrażania zmiany w obliczu realnych, złożonych wyzwań. Czytaj o Action Learning na MIT

A w Polsce?

Od WIAL Poland uczyli się pracownicy takich firm jak: Bank Pekao SA, Bank Pocztowy, CBRE Corporate Outsourcing, Skanska, H&M, Leroy Merlin, Novo Nordisk, Toyota Tsucho Europe SA Oddział w Polsce, Link4, PORR, Advanced Digital Broadcast, TAURON Obługa Klienta, Innogy, mBank, BNP Paribas, UPC, PwC, Accenture i innych.

Action Learning odwraca pracę zespołową o 180 stopni:

✅ niweluje dygresje, monologi i udowadnianie innym racji,

✅ sprowadza pracę grupy do konkretu,

✅ prowokuje do analizy problemów i kreatywności zamiast powierzchownych rozwiązań,

✅ poszerza perspektywy,

✅ uczy korzystania z różnorodności

✅ a także umożliwia rozwój umiejętności przywódczych i interpersonalnych, takich jak: słuchanie, zadawanie pytań, angażowanie innych, uważność, precyzja wypowiedzi, wyrażanie swojego zdania, konstruktywny konflikt merytoryczny i wiele innych.

Grupy nie integrują się poprzez zwykłe przełamywanie lodów. Robią to przez dzielenie się wyzwaniami i zaangażowaniem, przez toczenie sporów i wspólne działanie.
Alan Weiss, Summit Consulting Group

Czym Action Learning się wyróżnia?

1. Uczenie się jest tak samo ważne jak dostarczenie rozwiązań. A wiele innych metod rozwiązywania problemów (np. burza mózgów) i rozwoju (np. szkolenia) skupia się tylko na jednym z tych elementów. 

2. Klasyczne metody bazują na dostarczaniu pomysłów- odpowiedzi na podany problem. Jednak w Action Learning najpierw padają pytania. Pojawiają się po to, aby analizować problem, dochodząc do jego sedna, a dopiero później generować rozwiązania. Action Learning to jedyny proces, posługujący się zasadą: wszystkie stwierdzenia mogą być formułowane wyłącznie w odpowiedzi na pytania.

3. Każdy z członków zespołu podejmuje realne działania między spotkaniami. Nie tylko opracowuje pomysły i rekomendacje. Każdy bierze na siebie odpowiedzialność wdrożenia zmiany, z której później może się uczyć. 

4. Coach Action Learning czuwa przede wszystkim nad uczeniem się, czyli zwiększaniem jakości pracy zespołu. Nie włącza się w rozwiązywanie problemu, nie kieruje tym procesem i nie podpowiada zespołowi. Pracuje tak po to, aby ten sam uczył się brać odpowiedzialność za swoje działania.

5. Action Learning zachęca do używania innych metod i narzędzi. Co więcej,  nie wymaga rezygnacji z tego, co zespół już zna. Raczej stanowi katalizator skutecznego używania znanych narzędzi. Z powodzeniem w trakcie Action Learning można używać Lean, Six Sigma, Design Thinking czy innych metod związanych z pracą w grupie i rozwiązywaniem problemów.

Rozwiązanie ważnego problemu może być warte dla organizacji milion dolarów. Ale wyszkolenie ośmiu świetnych liderów, może być warte 100 milionów.
Michael Marquardt, twórca WIAL Action Learning

Zobacz w skrócie (po angielsku)

Zobacz w szczegółach: WPROWADZENIE DO ACTION LEARNING

Szkolenie jest zaprojektowane dla trenerów, coachów i specjalistów HR.  Wyjaśnia na czym polega Action Learning i jak używać go do pracy w organizacjach, głównie w biznesie.

Dowiesz się między innymi:

☑️ Czym dokładnie jest Action Learning i na czym polega?

☑️ Co dziś spędza rozwojowcom sen z powiek?

☑️ 7 wskazówek dla trenerów i HRowców, by wyróżnić się w pracy z biznesem

Na czym polega Action Learning?

To praca na rzeczywistych wyzwaniach. Rozwija ludzi przez „action”, a nie przez ćwiczenia, teorie czy studia przypadków. Jest „przyklejony” do codziennej rzeczywistości ludzi z biznesu.

Uczy myślenia systemowego, analizy sytuacji i definiowania sedna problemu, leżącego o podnóża widocznych objawów. Dociera do tego, co naprawdę może zatopić dział lub zespół, a nie tylko co widać na powierzchni.

Kładzie nacisk na zadawanie pytań. Po co? By analizować sytuację, wymieniać się w grupie wiedzą, poszerzać perspektywy, angażować siebie nawzajem i dawać sobie uwagę, czas i wysłuchanie.

Uczy i wymaga aktywnego i uważnego słuchania. W trakcie sesji nie ma dygresji, monologów, ocen, „dobrych rad” i długich, niechcianych wypowiedzi. Sprowadza pracę zespołu do maksymalnego konkretu.

Kładzie nacisk na precyzję wypowiedzi, umiejętność odpowiadania na zadane pytanie, maksymalizację skuteczności i komunikacji w czasie.

Grupa nieustannie się uczy. Zarówno jeśli chodzi o meritum problemu- aby coraz lepiej nad nim pracować, jak i na poziomie osobistych umiejętności i skuteczności całej grupy.

Uczestnicy udzielają sobie nawzajem informacji zwrotnych na temat wkładu jaki wnieśli w spotkanie i projekt. Rozmawiają ze sobą tak, jak nigdy tego nie robią na innych spotkaniach.

Jest zwinny w czasie. Sesje Action Learning mogą trwać 1,5 godziny, może 2 lub 3, ale nigdy cały dzień. Proces jest elastyczny i łatwo go dostosować do danej organizacji i grupy.

Podsumowując, co daje Action Learning?

Rozwiązania biznesowe

w odpowiedzi na prawdziwe, złożone problemy.

Nawyk uczenia się

z działania. Na poziomie osobistym i zespołowym.

Rozwój zespołów

o wysokiej skuteczności. To coaching zespołowy oparty o zadania.

Rozwój relacji

i szacunku do różnorodności. Przez zadawanie pytań, słuchanie i angażowanie innych..

Rozwój przywództwa

i współpracy. To sposób na to, by z innymi ludźmi robić ważne rzeczy.

Wzrost kultury pracy

opartej o branie odpowiedzialności, zaangażowanie i uczenie się.

Wewnętrzna Szkoła Action Learning przynosi dodatkowy efekt wyraźnego wzrostu zaufania u członków grupy. Dodatkowo, podnosi jakość ich współpracy oraz umiejętność prowadzenia skutecznych spotkań. Jednocześnie, dąży do wzrostu jakości wspólnego rozwiązywania problemów. Dzieje się tak dzięki intensywnemu treningowi prowadzenia sesji i udziału w nich oraz dawania i otrzymywania informacji zwrotnych.