Co to jest Action Learning?

Procesem Action Learning jestem zachwycony od pierwszego doświadczenia.

Action Learning to praktyczne narzędzie. Pomaga rozwiązać realny problem, wykorzystując potencjał uczestników.
Action Learning to proces, w którym niewielka grupa o zróżnicowanych kompetencjach i doświadczeniu pracuje nad rozwiązaniem prawdziwego, złożonego problemu i przy tym się uczy- rozwija swoje umiejętności przywódcze, stając się jednocześnie wysoce-skutecznym zespołem.
Używany jest do:
✅ dostarczania wymiernych rozwiązań,
✅ rozwoju liderów i menedżerów inaczej niż tylko przez szkolenia. W działaniu.
✅ podnoszenia skuteczności zespołów, jako coaching zespołowy oparty o zadania,
✅ wdrażania kompetencji uczonych na warsztatach,
✅ prowadzenia sprawnych spotkań,
✅ i budowania kultury opartej o rozmawianie o problemach, korzystanie z różnorodności, prowadzenie sprawnych, zwięzłych spotkań, zadawanie pytań i nieustanne uczenie się.
Kto za granicą korzysta z Action Learning?
- Samsung, który poprzez ten proces przeszkolił ponad 800 swoich liderów,
- Boeing i Microsoft, które na Action Learning oparły swoje globalne programy rozwoju przywództwa,
- Pepsi Co, która użyła AL do rozwoju swoich kluczowych menedżerów sprzedaży,
- Deutche Bank, który poprzez AL przeprowadził globalną restrukturyzację w latach ’90,
- Goodrich Corporation, która z sukcesem przy pomocy AL stworzyła swoje centrum rozwoju technologii elektronicznych,
- Panasonic, który skorzystał z AL do rozwoju swojej kultury organizacyjnej i grupy tzw. talentów,
- Toyota, która wprowadzała markę Lexus w Japonii właśnie przy pomocy tego procesu.
- MIT (Massachusetts Institute of Technology)- który tak rozwija umiejętności przywódcze swoich studentów i uczy ich wdrażania zmiany w obliczu realnych, złożonych wyzwań. Czytaj o Action Learning na MIT.
A w Polsce?
Od WIAL Poland uczyli się pracownicy takich firm jak: Bank Pekao SA, Bank Pocztowy, CBRE Corporate Outsourcing, Skanska, H&M, Leroy Merlin, Novo Nordisk, Toyota Tsucho Europe SA Oddział w Polsce, Link4, PORR, Advanced Digital Broadcast, TAURON Obługa Klienta, Innogy, mBank, BNP Paribas, UPC, PwC, Accenture i innych.
Action Learning odwraca pracę zespołową o 180 stopni:
✅ niweluje dygresje, monologi i udowadnianie innym racji,
✅ sprowadza pracę grupy do konkretu,
✅ prowokuje do analizy problemów i kreatywności zamiast powierzchownych rozwiązań,
✅ poszerza perspektywy,
✅ uczy korzystania z różnorodności
✅ a także umożliwia rozwój umiejętności przywódczych i interpersonalnych, takich jak: słuchanie, zadawanie pytań, angażowanie innych, uważność, precyzja wypowiedzi, wyrażanie swojego zdania, konstruktywny konflikt merytoryczny i wiele innych.
Grupy nie integrują się poprzez zwykłe przełamywanie lodów. Robią to przez dzielenie się wyzwaniami i zaangażowaniem, przez toczenie sporów i wspólne działanie.
Alan Weiss, Summit Consulting Group
Czym Action Learning się wyróżnia?
1. Uczenie się jest tak samo ważne jak dostarczenie rozwiązań. Większość innych metod rozwiązywania problemów (np. burza mózgów) i rozwoju (np. szkolenia) skupia się tylko na jednym z tych elementów.
2. Klasyczne metody, jak np. burza mózgów, bazują na dostarczaniu pomysłów- odpowiedzi na podany problem. W Action Learning najpierw padają pytania, analizujące problem, dochodzące do jego sedna, a dopiero później następuje generowanie rozwiązań. To jedyny proces posługujący się zasadą: wszystkie stwierdzenia mogą być formułowane wyłącznie w odpowiedzi na pytania.
3. Każdy z członków zespołu podejmuje realne działania między spotkaniami- nie opracowuje tylko pomysłów i rekomendacji. Każdy bierze na siebie odpowiedzialność wdrożenia zmiany, z której później może się uczyć.
4. Coach Action Learning czuwa przede wszystkim nad uczeniem się, czyli zwiększaniem jakości pracy zespołu. Nie włącza się w rozwiązywanie problemu, nie kieruje tym procesem i nie podpowiada zespołowi, aby ten sam uczył się brać odpowiedzialność i decydować o sposobach wzrostu swojej efektywności.
5. Action Learning zachęca do używania innych metod i narzędzi w tym samym czasie. Nie wymaga rezygnacji z tego, co zespół już zna, a raczej stanowi katalizator skutecznego używania znanych narzędzi. Z powodzeniem w trakcie Action Learning można używać narzędzi Lean, Six Sigma czy innych metod związanych z pracą w grupie i rozwiązywaniem problemów.
Rozwiązanie ważnego problemu może być warte dla organizacji milion dolarów. Ale wyszkolenie ośmiu świetnych liderów, może być warte 100 milionów.
Michael Marquardt, twórca WIAL Action Learning
Zobacz w skrócie (po angielsku)
Zobacz w szczegółach: WPROWADZENIE DO ACTION LEARNING
Szkolenie jest zaprojektowane dla trenerów, coachów i specjalistów HR i wyjaśnia na czym polega Action Learning i jak używać go do pracy w organizacjach, głównie w biznesie.
Dowiesz się między innymi:
☑️ Czym dokładnie jest Action Learning i na czym polega?
☑️ Co dziś spędza rozwojowcom sen z powiek?
☑️ 7 wskazówek dla trenerów i HRowców, by wyróżnić się w pracy z biznesem
Na czym polega Action Learning?
✅ Polega na pracy na rzeczywistych problemach i wyzwaniach. Rozwija ludzi przez „action”, a nie przez ćwiczenia, teorie czy studia przypadków. Jest „przyklejony” do codziennej rzeczywistości ludzi z biznesu.
✅ Uczy myślenia systemowego, analizy sytuacji i definiowania sedna problemu, leżącego o podnóża widocznych objawów. Dociera do tego, co naprawdę może zatopić dział lub zespół, a nie tylko do tego, co widać nad powierzchnią wody.
✅ Kładzie nacisk na zadawanie pytań. Po co? By analizować sytuację, wymieniać się w grupie wiedzą, poszerzać perspektywy, angażować siebie nawzajem i dawać sobie uwagę, czas i wysłuchanie.
✅ Uczy i wymaga aktywnego i uważnego słuchania. W trakcie sesji nie ma dygresji, monologów, ocen, „dobrych rad” i długich, niechcianych wypowiedzi. Sprowadza pracę zespołu do maksymalnego konkretu.
✅ Kładzie nacisk na precyzję wypowiedzi, umiejętność odpowiadania na zadane pytanie, maksymalizację skuteczności i komunikacji w czasie.
✅ Grupa nieustannie się uczy. Zarówno jeśli chodzi o meritum problemu- aby coraz lepiej nad nim pracować, jak i na poziomie osobistych umiejętności i skuteczności całej grupy.
✅ Uczestnicy udzielają sobie nawzajem informacji zwrotnych na temat wkładu jaki wnieśli w spotkanie i projekt. Rozmawiają ze sobą tak, jak nigdy tego nie robią na innych spotkaniach.
✅ Jest zwinny w czasie. Sesje Action Learning mogą trwać 1,5 godziny, może 2 lub 3, ale nigdy cały dzień. Proces jest elastyczny i łatwo go dostosować do danej organizacji i grupy.
Podsumowując, co daje Action Learning?
Rozwiązania biznesowe
w odpowiedzi na prawdziwe, złożone problemy.
Nawyk uczenia się
z działania. Na poziomie osobistym i zespołowym.
Rozwój zespołów
o wysokiej skuteczności. To coaching zespołowy oparty o zadania.
Rozwój relacji
i szacunku do różnorodności. Przez zadawanie pytań, słuchanie i angażowanie innych..
Rozwój przywództwa
i współpracy. To sposób na to, by z innymi ludźmi robić ważne rzeczy.
Kultura organizacyjna
oparta o branie odpowiedzialności, zaangażowanie i uczenie się.
Wewnętrzna Szkoła Action Learning przynosi dodatkowy efekt wyraźnego wzrostu zaufania u członków grupy, podniesienia jakości współpracy oraz umiejętności prowadzenia skutecznych spotkań zespołowych i wspólnego rozwiązywania problemów. Dzieje się tak dzięki intensywnemu treningowi prowadzenia sesji i udziału w nich oraz dawania i otrzymywania informacji zwrotnych.