Co to jest Action Learning?

Procesem Action Learning jestem zachwycony od pierwszego doświadczenia.

Szkoła AL to było wspaniałe doświadczenie zawodowe. Tomasz otwarcie dzieli się swoim obszernym doświadczeniem, a proces Action Learning cenię wyjątkowo za to jak wspiera i rozwija zespoły.

Action Learning to proces, w którym niewielka grupa o zróżnicowanych kompetencjach i doświadczeniu pracuje nad rozwiązaniem prawdziwego, złożonego problemu i przy tym się uczy- rozwija swoje umiejętności przywódcze, stając się jednocześnie wysoce-skutecznym zespołem.

Używany jest do:

✅ dostarczania wymiernych rozwiązań,

✅ rozwoju liderów i menedżerów inaczej niż tylko przez szkolenia. W działaniu.

✅ podnoszenia skuteczności zespołów, jako coaching zespołowy oparty o zadania,

✅ wdrażania kompetencji uczonych na warsztatach,

✅ prowadzenia sprawnych spotkań,

✅ i budowania kultury opartej o rozmawianie o problemach, korzystanie z różnorodności, prowadzenie sprawnych, zwięzłych spotkań, zadawanie pytań i nieustanne uczenie się.

Kto za granicą korzysta z Action Learning?

  • Samsung, który poprzez ten proces przeszkolił ponad 800 swoich liderów,
  • Boeing i Microsoft, które na Action Learning oparły swoje globalne programy rozwoju przywództwa,
  • Pepsi Co, która użyła AL do rozwoju swoich kluczowych menedżerów sprzedaży,
  • Deutche Bank, który poprzez AL przeprowadził globalną restrukturyzację w latach ’90,
  • Goodrich Corporation, która z sukcesem przy pomocy AL stworzyła swoje centrum rozwoju technologii elektronicznych,
  • Panasonic, który skorzystał z AL do rozwoju swojej kultury organizacyjnej i grupy tzw. talentów,
  • Toyota, która wprowadzała markę Lexus w Japonii właśnie przy pomocy tego procesu.
  • MIT (Massachusetts Institute of Technology)-  który tak rozwija umiejętności przywódcze swoich studentów i uczy ich wdrażania zmiany w obliczu realnych, złożonych wyzwań. Czytaj o Action Learning na MIT.

A w Polsce?

Od WIAL Poland uczyli się pracownicy takich firm jak: Bank Pekao SA, Bank Pocztowy, CBRE Corporate Outsourcing, Skanska, H&M, Leroy Merlin, Novo Nordisk, Toyota Tsucho Europe SA Oddział w Polsce, Link4, PORR, Advanced Digital Broadcast, TAURON Obługa Klienta, Innogy, mBank, BNP Paribas, UPC, PwC, Accenture i innych.

Action Learning odwraca pracę zespołową o 180 stopni:

✅ niweluje dygresje, monologi i udowadnianie innym racji,

✅ sprowadza pracę grupy do konkretu,

✅ prowokuje do analizy problemów i kreatywności zamiast powierzchownych rozwiązań,

✅ poszerza perspektywy,

✅ uczy korzystania z różnorodności

✅ a także umożliwia rozwój umiejętności przywódczych i interpersonalnych, takich jak: słuchanie, zadawanie pytań, angażowanie innych, uważność, precyzja wypowiedzi, wyrażanie swojego zdania, konstruktywny konflikt merytoryczny i wiele innych.

Grupy nie integrują się poprzez zwykłe przełamywanie lodów. Robią to przez dzielenie się wyzwaniami i zaangażowaniem, przez toczenie sporów i wspólne działanie.
Alan Weiss, Summit Consulting Group

Czym Action Learning się wyróżnia?

1. Uczenie się jest tak samo ważne jak dostarczenie rozwiązań. Większość innych metod rozwiązywania problemów (np. burza mózgów) i rozwoju (np. szkolenia) skupia się tylko na jednym z tych elementów. 

2. Klasyczne metody, jak np. burza mózgów, bazują na dostarczaniu pomysłów- odpowiedzi na podany problem. W Action Learning najpierw padają pytania, analizujące problem, dochodzące do jego sedna, a dopiero później następuje generowanie rozwiązań. To jedyny proces posługujący się zasadą: wszystkie stwierdzenia mogą być formułowane wyłącznie w odpowiedzi na pytania.

3. Każdy z członków zespołu podejmuje realne działania między spotkaniami- nie opracowuje tylko pomysłów i rekomendacji. Każdy bierze na siebie odpowiedzialność wdrożenia zmiany, z której później może się uczyć. 

4. Coach Action Learning czuwa przede wszystkim nad uczeniem się, czyli zwiększaniem jakości pracy zespołu. Nie włącza się w rozwiązywanie problemu, nie kieruje tym procesem i nie podpowiada zespołowi, aby ten sam uczył się brać odpowiedzialność i decydować o sposobach wzrostu swojej efektywności.

5. Action Learning zachęca do używania innych metod i narzędzi w tym samym czasie. Nie wymaga rezygnacji z tego, co zespół już zna, a raczej stanowi katalizator skutecznego używania znanych narzędzi. Z powodzeniem w trakcie Action Learning można używać narzędzi Lean, Six Sigma czy innych metod związanych z pracą w grupie i rozwiązywaniem problemów.

Rozwiązanie ważnego problemu może być warte dla organizacji milion dolarów. Ale wyszkolenie ośmiu świetnych liderów, może być warte 100 milionów.
Michael Marquardt, twórca WIAL Action Learning

Zobacz w skrócie (po angielsku)

Zobacz w szczegółach: WPROWADZENIE DO ACTION LEARNING

Szkolenie jest zaprojektowane dla trenerów, coachów i specjalistów HR i wyjaśnia na czym polega Action Learning i jak używać go do pracy w organizacjach, głównie w biznesie.

Dowiesz się między innymi:

☑️ Czym dokładnie jest Action Learning i na czym polega?

☑️ Co dziś spędza rozwojowcom sen z powiek?

☑️ 7 wskazówek dla trenerów i HRowców, by wyróżnić się w pracy z biznesem

Na czym polega Action Learning?

Polega na pracy na rzeczywistych problemach i wyzwaniach. Rozwija ludzi przez „action”, a nie przez ćwiczenia, teorie czy studia przypadków. Jest „przyklejony” do codziennej rzeczywistości ludzi z biznesu.

Uczy myślenia systemowego, analizy sytuacji i definiowania sedna problemu, leżącego o podnóża widocznych objawów. Dociera do tego, co naprawdę może zatopić dział lub zespół, a nie tylko do tego, co widać nad powierzchnią wody.

Kładzie nacisk na zadawanie pytań. Po co? By analizować sytuację, wymieniać się w grupie wiedzą, poszerzać perspektywy, angażować siebie nawzajem i dawać sobie uwagę, czas i wysłuchanie.

Uczy i wymaga aktywnego i uważnego słuchania. W trakcie sesji nie ma dygresji, monologów, ocen, „dobrych rad” i długich, niechcianych wypowiedzi. Sprowadza pracę zespołu do maksymalnego konkretu.

Kładzie nacisk na precyzję wypowiedzi, umiejętność odpowiadania na zadane pytanie, maksymalizację skuteczności i komunikacji w czasie.

Grupa nieustannie się uczy. Zarówno jeśli chodzi o meritum problemu- aby coraz lepiej nad nim pracować, jak i na poziomie osobistych umiejętności i skuteczności całej grupy.

Uczestnicy udzielają sobie nawzajem informacji zwrotnych na temat wkładu jaki wnieśli w spotkanie i projekt. Rozmawiają ze sobą tak, jak nigdy tego nie robią na innych spotkaniach.

Jest zwinny w czasie. Sesje Action Learning mogą trwać 1,5 godziny, może 2 lub 3, ale nigdy cały dzień. Proces jest elastyczny i łatwo go dostosować do danej organizacji i grupy.

Podsumowując, co daje Action Learning?

Rozwiązania biznesowe

w odpowiedzi na prawdziwe, złożone problemy.

Nawyk uczenia się

z działania. Na poziomie osobistym i zespołowym.

Rozwój zespołów

o wysokiej skuteczności. To coaching zespołowy oparty o zadania.

Rozwój relacji

i szacunku do różnorodności. Przez zadawanie pytań, słuchanie i angażowanie innych..

Rozwój przywództwa

i współpracy. To sposób na to, by z innymi ludźmi robić ważne rzeczy.

Kultura organizacyjna

oparta o branie odpowiedzialności, zaangażowanie i uczenie się.

Wewnętrzna Szkoła Action Learning przynosi dodatkowy efekt wyraźnego wzrostu zaufania u członków grupy, podniesienia jakości współpracy oraz umiejętności prowadzenia skutecznych spotkań zespołowych i wspólnego rozwiązywania problemów. Dzieje się tak dzięki intensywnemu treningowi prowadzenia sesji i udziału w nich oraz dawania i otrzymywania informacji zwrotnych.